FAQ

Výber podlahy

Správny výber typu podlahy je rovanko dôležitý ako výber dekóru a farby novej podlahy. Pred tým ako sa začneme zamýšlať akú značku laminátovej podlahy si vyberieme mali by sme si určiť aké parametre by podlaha mala mať. Dôležitým aspektom je hrúbka laminátovej podlahy, záťažová trieda, povrchová úprava – štruktúra, rozmer parkety a typ spoja.

krono_original_plávajúca_podlaha_parkety

 

Často krát sa zákazník riadi pri výbere ako prvým farbou podlahy čo nieje veľmi štastné riešenie nakoľko sa môže stať že sa dostane do slepej uličky drahých alebo nie veľmi kvalitných podláh. Takýmto spôsobom výberu podláh zákazník ľahko ,,preskúma,, niekoľko predajní laminátových parkiet a minie veľa času. Prieskum toho čo hľadáme je veľmi dôležité. Toto pravidlo platí skoro pri všetkom nie len pri podlahách. Čím viac času strávite prípravou tým menej času budete musieť venovať pri hľadaní podláh priamo na mieste. Pri kúpe sa môžete riadiť už základnými parametrami ktoré ste si vopred učili.

Pre každý priestor je vhodný iný typ podlahy. Niektorý typ je vhodný do panelákového bytu, iný do rodinného domu, predajne a pod. Svoju úlohu pri výbere hrúbky zohráva aj podlahové vykurovanie. Pri podlahovom type vykurovania sa väčšinou používajú hrúbky parkiet 8mm až max 10mm.

 

Podložka pod parkety & parozábrana

Podložka pod parkety býva väčšinou vyrobená z mäkkej peny, alebo extrudovaného polystyrénu. Táto podložka pod parkety má za úlohu vyrovnať do určitej miery malé nerovnosti podkladu a utlmiť kročajovú a priestorovú hlučnosť. Tak isto slúži ako izolácia. Štandardné podložky sa používajú v hrúbke 2mm až 3mm. Podložka na podlahové vykurovanie sa vyrába v hrúbke 1,6mm alebo 2mm je perforovaná pre lepší prestup tepla. Hrubšie podložky 5-8mm sa používajú pre vyrovnanie nerovností do 4mm a lepšiu tepelnú izoláciu.

PE fólia, alebo parozábrana je vode nepriepustná fólia ktorá sa pri pokládke parkiet používa ako prvá, na PE fóliu sa inštaluje penová podložka a následne montujeme podlahu. Použitie PE fólie sa vyžaduje u väčšiny výrobcov v montážnom návode. Pri nepoužití parozábrany a následnej reklamácií podlahy sa zástupca výrobcu sústrdí ako prvé na PE fóliu, keď nieje použitá, reklamácia sa ihneď zamieta pre nedodržanie montážneho postupu.

podložka_pod_parkety  pe_folia_pod_parkety_eshop

 

Dilatácia

Dilatácia je ,,medzera,, medzi stenou a podlahou resp. medzi miestnosťami. Dilatácia je nevyhnutný montážny krok pri montáži parkiet obzvlášť pri pokládke plávajúcim systémom. Správna dilatácia musí mať 8-10mm záleží od presahu soklovej lišty. Pri miestonosti ktorá má jeden z rozmerov viac ako 8m musí byť vytvorená dilatácia naprieč miestnosťou, v opačnom prípade hrozí pnutie podlahy..

dilatácia parkiet mega parket

Akú hrúbku laminátovej podlahy si vybrať?

Prvé obmedzenie môže byť maximálna výška do ktorej sa musíte zmestiť s novou podlahou a to kvôli už položenej keramickej dlažby, osadeným interiérovým dverám alebo výškovému rozdielu podkladu. V súčasnej ponuke väčšiny výrobcov sú všetky hrúbky laminatových parkiet vhodné na podlahové vykurovanie a spĺňajú požiadavky na prestup tepla.

Podlahy s väčšou hrúbkou majú s pravidla dlhšiu životnosť, nakoľko jednotlivé parkety sa medzi sebou hlavne v spojoch menej o seba trú a tým pádom sú menej namáhané. Hrubšia lamela ako napr. 10mm alebo 12mm dokážu viac odtolerovať miernu nerovnosť betónového podkladu. Hrubšia podlaha viac zjednotí položenú miestnosť čím zvýši komfort užívania podlahy.

© 2015 MEGA Parket s.r.o.